Lajme ANP “Adem Jashari” ka shërbyer 2,165,749 udhëtarë në vitin 2018, 14.61% më shumë se vitin 2017


17/01/2019

Gjatë vitit 2018 Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka shërbyer gjithsej 2,165,749 udhëtarë, sipas statistikave që ka mbledhur operatori LKIA. Ky numër udhëtarësh përfaqëson rritje dy shifrore prej 14.61% që janë shërbyer në këtë aeroport në krahasim me vitin e kaluar (1,889,659).

Muajt të cilët kanë pasur numrin më të lartë janë gushti me 275,057 dhe korriku me 256,317,  ndërsa muajt më të ulët ishin janari me 144,352 dhe shkurti me 123,921. Ngritja dyshifrore ishte pothuajse në të gjithë muajt e vitit përveç muajve prill dhe korrik.

Gjatë vitit 2018 në Prishtinë janë realizuar 8,388 fluturime, apo 11.72% më shumë se vitin e kaluar. Muaji me më së shumti fluturime ishte ai i gushtit me 1,010 fluturime, ndërsa muaji me më së paku fluturime ishte muaji shkurt me 472 fluturime.

Prej destinacioneve Cyrihu përbën 16.2% të tërë trafikut të udhëtarëve, Bazeli (BSL/MLH) -  13.3%, Dyseldorfi – 9.4%, Shtutgarti – 7.5%, Stambolli (IST) – 7.1%, Gjeneva – 6.2%, Mynihu – 5.5% dhe Stambolli (SAW) – 4.6%. Prej shteteve, prin Zvicra me 36% të trafikut të përgjithshëm nga Prishtina, e pasuar nga Gjermania me 31%, Turqia me 16%, Austria me 5%, Anglia me 3% e kështu me radhë.

Prej kompanive ajrore, prin Germania me 321,499 udhëtarë të shërbyer gjatë vitit 2018 për në dhe nga Prishtina, e pasuar nga Easy Jet me 241,809, Edelweiss – 240,200, Orange2fly 200,278, Turkish Airlines – 179,218, Eurowings – 163,982, Adria – 157,931 e kështu me radhë.

Sa i përket destinacioneve të mëtejmë prej Prishtinës, prin Nju Jorku (JFK), pasuar nga Londra (Heathrow), Çikago, Frankfurti, Cyrihu dhe Kopenhaga.

Bartja e mallrave dhe postës përmes ajrit ka shënuar rritje prej 2%.

Statistikat e plota gjenden këtu.

سایت شرط بندی بازی انفجار با ضرایب بالا بهترین سایت پیش بینی فوتبال آموزش شرط بندی فوتبال سایت شرط بندی حضرات ریچ بت گاد بت سایت نیلی افشار سایت هات بت دنیا جهانبخت در شهروند بت آدرس سایت لایو بت در شهروند بت آدرس سایت تاینی بت در شهروند بت آدرس سایت یلماست بت در شهروند بت سایت ای بی تی 90 در شهروند بت پابلو بت در شهروند بت سایت هیس بت مهراد جمح ولف بت میلاد حاتمی در شهروند بت بازی انفجار چیست در شهروند بت آموزش بازی انفجار آدرس سایت شرط بندی حضرات بت پویان مختاری سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت بازی انفجار تاینی بت هیس بت سایت شرط بندی سایت شرط بندی یلماس بت ندا یاسی سایت شرط بندی سیب بت سایت جت بت سایت abt90 ساشا سبحانی سایت شرط بندی لایو بت آموزش بازی انفجار آموزش هک بازی انفجار الگوریتم بازی انفجار بهترین سایت بازی انفجار آنلاین دانلود اپلیکیشن بازی انفجار شرط بندی ترفندهای برد بازی انفجار روبات تشخیص ضریب بازی انفجار آموزش برنده شدن در بازی انفجار آدرس سایت بت هیس بت سایت مهراد جم جت بت سایت میلاد حاتمی آدرس سایت تاینی بت آدرس سایت لایو بت داوود هزینه آدرس سایت حضرات پویان مختاری آموزش حرفه ای بازی انفجار آموزش بازی حکم در پرشین بت آموزش پیش بینی فوتبال در پرشین بت بهترین سایت های شرط بندی ایرانی آموزش بازی انفجار تاینی هلپ آموزش بازی انفجار سایت هیوا نیوز اخبار سلبریتی ها تاینی نیوز google bahis online bahis siteleri casino FaceBook twitter آدرس جدید سایت بت فوروارد فارسی آدرس جدید سایت سیب بت بیوگرافی دنیا جهانبخت آموزش بازی انفجار آنلاین برای بردن سایت شرط بندی حضرات پویان مختاری سایت ای بی تی 90 ساشا سبحانی سایت پیش بینی فوتبال پرشین بت آموزش قوانین بازی پوکر آنلاین شرطی خیانت پویان مختاری به نیلی افشار سایت لایو بت داوود هزینه سایت پابلو بت علیشمس سایت تاک تیک بت سایت شرط بندی حضرات بت اپلیکیشن بت فوروارد دنیا جهانبخت کیست سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت گاد بت نیلی افشار سایت شرط بندی فوتبال معتبر سایت شرط بندی فوتبال معتبر Pablobet