Lajme ANP “Adem Jashari” ka shërbyer 1,885,136 udhëtarë në vitin 2017, 8.08% më shumë se në vitin 2016


17/01/2018

Aeroporti Ndërkombëtar i Prishtinës “Adem Jashari” ka shërbyer gjithsej 1,885,136 udhëtarë në vitin 2017, sipas statistikave që ka mbledhur operatori LKIA. Ky numër udhëtarësh është 8.08% më i lartë se numri i udhëtarëve që janë shërbyer në këtë aeroport në vitin 2016 (1,744,202).

Si zakonisht, muaji gusht ka pasur numrin më të lartë, gjithsej 241,905 udhëtarë, që pasohet nga korriku me 234,565, ndërsa më i ulëti ishte shkurti me 108,784 udhëtarë. Ngritja ishte dyshifrore në muajt prill, korrik, gusht, shtator dhe dhjetor. Korriku dhe shtatori u dalluan me ngritje mbi 12% ndërsa prilli plot 20%.

Gjatë vitit të kaluar në Prishtinë janë realizuar 7,508 fluturime, apo 3,5% më shumë se vitin e kaluar. U dalluan me më së shumti fluturime muajt korrik dhe gusht, 882 dhe 934 fluturime përkatësisht. Në anën tjetër, shkurti kishte më së paku fluturime: 433.

 Prej destinacioneve dallohen Cyrihu me 17.6% të tërë trafikut të udhëtarëve, Bazeli (BSL/MLH) – 12.7%, Dyseldorfi – 8.8%, Stambolli (IST) – 7.3%, Gjeneva – 7.0%, Shtutgarti – 5.8%, Mynihu – 5.6% dhe Vjena – 5.2%. Prej shteteve, prin Zvicra me 37.3% të trafikut të përgjithshëm nga Prishtina, e pasuar nga Gjermania me 28.6%, Turqia me 16.4%, Austria me 5.2%, Sllovenia me 2.7% e kështu me radhë.

Prej kompanive ajrore, prin Germania me 294,633 udhëtarë të shërbyer gjatë vitit 2017 për në dhe nga Prishtina, e pasuar nga Easy Jet me 255,810, Edelweiss – 211,810, Adria Airways – 177,166, Turkish Airlines – 144,040, Eurowings – 131,889, Germania Flug – 166,467 e kështu me radhë.

Sa i përket destinacioneve të mëtejme prej Prishtinës, prin Nju Jorku (JFK), pasuar nga Londra (Heathrow), Helsinki, Kopenhaga, Cyrihu dhe Frankfurti.

Bartja e mallrave dhe postës përmes ajrit ka shënuar rritje prej 4%, por nga një bazë e ulët.

Statistikat e plota gjenden këtu.

 

 

 

 

 

سایت شرط بندی بازی انفجار با ضرایب بالا بهترین سایت پیش بینی فوتبال آموزش شرط بندی فوتبال سایت شرط بندی حضرات ریچ بت گاد بت سایت نیلی افشار سایت هات بت دنیا جهانبخت در شهروند بت آدرس سایت لایو بت در شهروند بت آدرس سایت تاینی بت در شهروند بت آدرس سایت یلماست بت در شهروند بت سایت ای بی تی 90 در شهروند بت پابلو بت در شهروند بت سایت هیس بت مهراد جمح ولف بت میلاد حاتمی در شهروند بت بازی انفجار چیست در شهروند بت آموزش بازی انفجار آدرس سایت شرط بندی حضرات بت پویان مختاری سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت بازی انفجار تاینی بت هیس بت سایت شرط بندی سایت شرط بندی یلماس بت ندا یاسی سایت شرط بندی سیب بت سایت جت بت سایت abt90 ساشا سبحانی سایت شرط بندی لایو بت آموزش بازی انفجار آموزش هک بازی انفجار الگوریتم بازی انفجار بهترین سایت بازی انفجار آنلاین دانلود اپلیکیشن بازی انفجار شرط بندی ترفندهای برد بازی انفجار روبات تشخیص ضریب بازی انفجار آموزش برنده شدن در بازی انفجار آدرس سایت بت هیس بت سایت مهراد جم جت بت سایت میلاد حاتمی آدرس سایت تاینی بت آدرس سایت لایو بت داوود هزینه آدرس سایت حضرات پویان مختاری آموزش حرفه ای بازی انفجار آموزش بازی حکم در پرشین بت آموزش پیش بینی فوتبال در پرشین بت بهترین سایت های شرط بندی ایرانی آموزش بازی انفجار تاینی هلپ آموزش بازی انفجار سایت هیوا نیوز اخبار سلبریتی ها تاینی نیوز google bahis online bahis siteleri casino FaceBook twitter آدرس جدید سایت بت فوروارد فارسی آدرس جدید سایت سیب بت بیوگرافی دنیا جهانبخت آموزش بازی انفجار آنلاین برای بردن سایت شرط بندی حضرات پویان مختاری سایت ای بی تی 90 ساشا سبحانی سایت پیش بینی فوتبال پرشین بت آموزش قوانین بازی پوکر آنلاین شرطی خیانت پویان مختاری به نیلی افشار سایت لایو بت داوود هزینه سایت پابلو بت علیشمس سایت تاک تیک بت سایت شرط بندی حضرات بت اپلیکیشن بت فوروارد دنیا جهانبخت کیست سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت گاد بت نیلی افشار سایت شرط بندی فوتبال معتبر سایت شرط بندی فوتبال معتبر Pablobet