Lajme AAC-ja priti në takim pune Ministrin e Infrastrukturës Abrashi dhe institucionet e operatorët për të koordinuar rifillimin e operimeve ajrore


09/06/2020

Me ftesë të u.d. Drejtorit të Përgjithshëm të Autoritetit të Aviacionit Civil te Kosovës, z. Arianit Islami, sot janë takuar përfaqësues nga Ministria e Infrastrukturës, Ministria e Shëndetësisë, Ministria e Punëve të Brendshme, Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Dogana e Kosovës, Policia e Kosovës, Komisioni për Hetimin e Aksidenteve dhe Incidenteve Aeronautike, Agjencia për Menaxhimin e Emergjencave dhe operatorët që ofrojnë shërbime aeronautike në vendin tonë, Agjencia për Shërbime të Navigacionit Ajror dhe operatori i Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës LKIA “Adem Jashari”.

I pranishëm në takim ishte edhe Ministri i Infrastrukturës, z. Arban Abrashi.

Ky takim u mbajt me qëllim të koordinimit dhe bashkërendimit të veprimeve ndërinstitucionale bashkë me operatorët për zbatimin e udhëzimeve që dalin nga Agjencia Evropiane për Sigurinë e Aviacionit Civil (EASA) dhe Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) për parandalimin e përhapjes së COVID-19 edhe kur të hapen kufijtë ajror dhe të fillojnë operimet e rregullta në ANP “Adem Jashari”.

Z. Islami, përmes një prezantimi, njoftoi të pranishmit për rëndësinë e koordinimit ndërinstitucional dhe harmonizimin e implementimit të kërkesave që dalin nga EASA dhe ICAO, për hapjen e suksesshme të kufijve ajrorë dhe rifillimin e operimeve ajrore, por duke marrë parasysh masat që parandalojnë përhapjen e COVID-19.

Gatishmëria e palëve të përfshira për rifillim të operimeve u tregua mjaft e lartë dhe u dakordua që të gjitha veprimet e institucioneve të konfirmohen për të përmbledhur dhe publikuar gjendjen aktuale në Kosovë sa i përket zbatimit të masave parandaluese të përhapjes së COVID-19, për të dëshmuar gatishmërinë e vendit për rifillim të operimeve në portin e vetëm ndërkombëtar ajror të Kosovës.

Ministri Abrashi i dha mbështetje dhe fuqi këtij grupi të takuar sot dhe vlerësoi punën e përbashkët për hapje sa më të shpejtë të kufijve ajrorë dhe fluturimeve kaq të mirëpritura sidomos për mërgatën tonë.

   

سایت شرط بندی بازی انفجار با ضرایب بالا بهترین سایت پیش بینی فوتبال آموزش شرط بندی فوتبال سایت شرط بندی حضرات ریچ بت گاد بت سایت نیلی افشار سایت هات بت دنیا جهانبخت در شهروند بت آدرس سایت لایو بت در شهروند بت آدرس سایت تاینی بت در شهروند بت آدرس سایت یلماست بت در شهروند بت سایت ای بی تی 90 در شهروند بت پابلو بت در شهروند بت سایت هیس بت مهراد جمح ولف بت میلاد حاتمی در شهروند بت بازی انفجار چیست در شهروند بت آموزش بازی انفجار آدرس سایت شرط بندی حضرات بت پویان مختاری سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت بازی انفجار تاینی بت هیس بت سایت شرط بندی سایت شرط بندی یلماس بت ندا یاسی سایت شرط بندی سیب بت سایت جت بت سایت abt90 ساشا سبحانی سایت شرط بندی لایو بت آموزش بازی انفجار آموزش هک بازی انفجار الگوریتم بازی انفجار بهترین سایت بازی انفجار آنلاین دانلود اپلیکیشن بازی انفجار شرط بندی ترفندهای برد بازی انفجار روبات تشخیص ضریب بازی انفجار آموزش برنده شدن در بازی انفجار آدرس سایت بت هیس بت سایت مهراد جم جت بت سایت میلاد حاتمی آدرس سایت تاینی بت آدرس سایت لایو بت داوود هزینه آدرس سایت حضرات پویان مختاری آموزش حرفه ای بازی انفجار آموزش بازی حکم در پرشین بت آموزش پیش بینی فوتبال در پرشین بت بهترین سایت های شرط بندی ایرانی آموزش بازی انفجار تاینی هلپ آموزش بازی انفجار سایت هیوا نیوز اخبار سلبریتی ها تاینی نیوز google bahis online bahis siteleri casino FaceBook twitter آدرس جدید سایت بت فوروارد فارسی آدرس جدید سایت سیب بت بیوگرافی دنیا جهانبخت آموزش بازی انفجار آنلاین برای بردن سایت شرط بندی حضرات پویان مختاری سایت ای بی تی 90 ساشا سبحانی سایت پیش بینی فوتبال پرشین بت آموزش قوانین بازی پوکر آنلاین شرطی خیانت پویان مختاری به نیلی افشار سایت لایو بت داوود هزینه سایت پابلو بت علیشمس سایت تاک تیک بت سایت شرط بندی حضرات بت اپلیکیشن بت فوروارد دنیا جهانبخت کیست سایت شرط بندی هات بت دنیا جهانبخت سایت گاد بت نیلی افشار سایت شرط بندی فوتبال معتبر سایت شرط بندی فوتبال معتبر Pablobet